Aktuality

Do muzikanstského nebe odešel
jiné / Milan Zelinka / 7. června 2010
beranek

v neděli 6. června za svými přáteli muzikanty, hudebník, zpěvák a kamarád Jan Beránek. Kdo jste jej znali věnujte mu tichou vzpomínku.
Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 15.6.2010 v 16,15 hod. v obřadní síni brněnského krematoria.

Radek Zapletal už za námi nepřijde
jiné / Milan Zelinka / 31. května 2010
radek

Už s námi nezasedne v porotě, aby pomohl nezištnou radou. Už nikdy neuslyšíme jeho slova snažící se nasměrovat mladé muzikanty k tomu správnému cíli. Už nepřijde s partiturou v ruce a tajemným úsměvem ve tváři. Už bude žít jen v našich vzpomínkách. Odešel nečekaně uprostřed rozdělané práce v neděli 30. května 2010 brzy ráno. Hudebník, upravovatel lidových písní, dlouholetý člen BROLNu – RADOSLAV ZAPLETAL. Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 7.června 2010 v 13,15 hod v obřadní síni brněnského krematoria na Jihlavské ulici. Parte.

Rada Jihomoravského kraje podpořila zápis Jízdy králů na seznam UNESCO
jiné / Milan Zelinka / 17. května 2010

13.5.2010 Rada Jihomoravského kraje podpořila zápis Jízdy králů na seznam UNESCO Nominaci Jízdy králů na zápis do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO podpořila 13.května Rada Jihomoravského kraje na návrh Ministerstva kultury ČR. Souhlasila také s návrhem záchovných opatření, který se týká jihomoravských škol a Masarykova muzea v Hodoníně, jež je regionálním pracovištěm pro tradiční lidovou kulturu v Jihomoravském kraji. Jízda králů, jeden z lidových obřadů zachovaných doposud především v obcích Zlínského kraje (Hluk, Kunovice, Vlčnov) a také ve Skoronicích na území Jihomoravského kraje, byl vybrán jako typický příklad bohatství tradiční lidové kultury České republiky pro zapsání na Reprezentativní seznam UNESCO. K zachování tohoto lidového obyčeje byla také vytvořena série opatření, jež mají zabránit postupnému zániku této tradice. Jak informoval náměstek hejtmana Václav Božek, týkají se tato opatření také městských a obecních zastupitelstev, která mají umožnit dokumentaci tohoto nemateriálního kulturního statku krajským pověřeným pracovištím a také mají spolupracovat s Národním ústavem lidové kultury při konání přednášek o Jízdě králů na školách. „Kraj se zavazuje umožnit, aby právnické a fyzické osoby, podílející se na přípravě a organizaci Jízdy králů, mohly využít grantového programu na podporu lokálních kulturních událostí. Dalším závazkem kraje je také propagace těchto slavností Jihomoravským krajem. V rámci základních a středních škol budou žáci s tímto dědictvím seznamováni a tato tematika se dostane do témat studentských soutěží,“ informoval náměstek hejtmana Václav Božek.

Dotace
jiné / Milan Zelinka / 5. října 2009

Upozornění souborům v Brně. Blíží se termín pro podání žádostí o dotace z rozpočtu Statutárního města Brna na odborech kultury a školství Magistrátu města Brna. POtřebné formuláře si můžete stáhnout ZDE. Pozor nejzazší termín podání žádostí pro rok 2010 je 31.10.2009.
Pohlídejte si také na blížící se termín vyúčtování dotací na FoS ČR Krojové vybavení je třeba vyúčtovat nejpozději do 30.10.2009 a Krátkodobé akce nejpozději do 18.11.2009.

Odešel Zdeněk Mišurec
jiné / Milan Zelinka / 23. července 2009

Všem kamarádům a známým oznamujeme, že po vážné nemoci odešel mezi velikány do muzikantského nebe ZDENĚK MIŠUREC. Kdo jste ho měli rádi věnujte mu tichou vzpomínku.

Za Bohumilem Smejkalem
jiné / Milan Zelinka / 26. března 2009

smejkalJsou zprávy, kterým se dlouho vzpíráte uvěřit – patří k nim i ta, která přišla v neděli 22. března: ve věku 74 let zemřel vynikající hudebník, houslista, pedagog, ale také skvělý člověk – profesor Bohumil Smejkal. Když se ještě nedávno objevil na pódiu Besedního domu ve svých červenicích, které – jak sám říkal – by neprodal za nic světě a sáhl do strun svých houslí, mnohým z nás se nevyhnulo dojetí. Krásný, štíhlý, plný života a především plný lásky k hudbě, kterou nikdy neopustil. V roce 1956 nastoupil do BROLNU nejprve jako houslista, od roku 1969 i jako umělecký vedoucí. V roce 1973 přijal výzvu stát se primáriem Janáčkova kvarteta po zemřelém Jiřím Trávníčkovi – s plným nasazením se do této páce pustil, za čas hrál bez listu a vytrval v tomto uměleckém seskupení plných dvacet let. K BROLNU se ještě v posledních letech několikrát vrátil a i když nerad – mohl bilancovat. Tak, jak to udělal i v rozsáhlém rozhlasovém vzpomínkovém cyklu, nazvaném příznačně „Mezi snem a skutečností“. Olga Jeřábková 25.03.2009 převzato z www.rozhlas.cz/brno/portal/

Veřejné slyšení v Senátu PČR na téma Ondráš
jiné / Milan Zelinka / 21. ledna 2009

V úterý 20. ledna 2009 proběhlo ve Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR veřejné slyšení k petici „Zachraňte ONDRÁŠ!“ Podrobnější informace nejdete zde

Zemřel Karel Martiš
jiné / Milan Zelinka / 20. ledna 2009
martis

15 ledna 2009 odešel po těžké nemoci do muzikantského nebe muzikant, bývalý primáš a umělecký vedoucí VUS Ondráš Karel Martiš. Poslední rozloučení se bude konat v pátek 23.1.2009 ve 14,00 hodin ve smuteční obřadní síni v Mikulově. bližší informace

Společnost pro lidové tradice Jihomoravského kraje nově na Folklornet.cz
jiné / Martin Marek / 23. října 2008

logo-spltjmk Společnost pro lidové tradice Jihomoravského kraje (SPLT JMK), která působí od ledna letošního roku, úzce spolupracuje se Sdružením přátel folkloru v Brně coby provozovatelem serveru Folklornet.cz. Proto také nyní spustila v rámci serveru Folklornet.cz svoje oficiální webové stránky. Součástí prezentace sdružení je seznam jihomoravských folklorních subjektů, na jehož rozšíření se můžete podílet i vy.

Kalendář folklorních akcí (červenec - prosinec 2008)
jiné / Martin Marek / 17. října 2008

Folklornet.cz ve spolupráci s NÚLK ve Strážnici pro vás připravil kalendář akcí na III. a IV. čtvrtletí roku 2008. Ke stažení zde (ve formátu PDF).