Aktuality

Májový koncert
akce souborů / Milan Zelinka / 10. května 2007

Zveme Vás na Májový koncert Jarmily Šulákové, cimbálové muziky Eugena Horvátha a cimbálové muziky Prespoľan, který se koná 10. 5. 2007 v 19 hodin v kulturním domě Rubín, Brno – Žabovřesky.

Přehlídka dětských folklorních souborů JMK - krajské kolo
akce SPFvB / Milan Zelinka / 29. dubna 2007

Krajské kola postupových přehlídek dětských folklorních souborů určilo vítěze za Jihomoravský kraj

V neděli 29. dubna se kulturní dům na kyjovském náměstí zaplnil dětmi v krojích. Ti co zrovna nezkoušeli na jevišti, korzovali centrem Kyjova, někteří muzicírovali před vstupem do kulturního domu. Jiní dali přednost třeba zmrzlinovému poháru v zahrádce místní restaurace.

V jednu hodinu po poledni to ale vypuklo. Adrenalin v tělesných schránkách vedoucích souborů by se dal odnášet po vědrech. Porota brousila tužky a organizátoři kmitali, že po nich zůstávala jen žhavá stopa.

Soubory si pro svá vystoupení hned po příjezdu vylosovaly pořadí, ve kterém odpoledne účinkovaly. Aby se odborná porota ve složení Ivo Urban – předseda (Zlín), Eva Zetová (Praha), Radek Zapletal (Brno), Šárka Kuželová (Mělník) a Magdalena Petříková (Velká nad Veličkou) patřičně naladila, vystoupil jako první soubor Podkověnka ze Svatobořic-Mistřína. Podkověnka byla v této soutěži jako „předskokan“, v oblastním kole skončila jako náhradník pro postup do krajského kola. Dál už na jevišti defilovaly jeden za druhým soubory Palavánek z Mikulova, Veličánek z Velké nad Veličkou, Lipovjánek z Lipova, Dyjavánek ze Znojma, Břeclavánek z Břeclavi, Křenováček z Křenovic, Lipinka z Vracova, Kyjovánek z Kyjova, Májíček z Brna a v závěru Velká Kordulka ze Starého Poddvorova.

Výkony souborů byly velice vyrovnané. O to těžší to měla odborná porota. O návrzích na postup do celostátního kola opravdu rozhodovaly drobné detaily a třeba také choreografické nápady. Konec konců o tom byla také především diskuse, která proběhla s vedoucími souborů a porotou, zatím co děti sledovaly v kině filmové představení. A jak to tedy dopadlo? Postup do celostátního kola v Jihlavě si vyhrály, vytančily a vyzpívaly děti ze souborů Dyjavánek ze Znojma a místní Kyjovánek (pořadí uvedeno abecedně). Do širšího výběru byl porotou navržen soubor Májíček z Brna.

Každý ze zúčastněných souborů si na památku odvezl diplom, na jehož návrhu ochotně spolupracovala Růženka Krčmářová z Moravských Bránic, a zcela jistě kupu pěkných zážitků.

Celý pořad slovem provázela Monika Brindzáková.

Co říct závěrem, 356 dětí z folklorních souborů celé Jižní Moravy spolu s jejich vedoucími prožili v Kyjově krásný, slunečný den. Slunce svítilo nejen venku před, ale i uvnitř kulturního domu. Ne darmo se pásmo jednoho z postupujících souborů jmenovalo „Co vidí slunéčko“. Část pořadu shlédl i bývalý kyjovský starosta, dnes radní Jihomoravského kraje pro kulturu Ing. Jan Letocha.

Organizačně celou přehlídku zajišťovalo Sdružení přátel folkloru v Brně. Přehlídka se konala za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Jihomoravského kraje.

Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého
akce SPFvB / Milan Zelinka / 15. dubna 2007

Dovolujeme si Vás pozvat do Hodonína na jubilejní 25. ročník soutěže mladých zpěváčků Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého, který se koná 15. 4. 2007 v 17:00 v Kulturním domě Horní Valy v Hodoníně.

V programu vystoupí zpěváčci z Podluží, Dolňácka, Hanáckého Slovácka a Horňácka a vítězové minulých ročníků. Doprovází cimbálové muziky OLiNa, Slovácko ml. a Danaj.

Foskar 2006
akce SPFvB / Milan Zelinka / 14. dubna 2007
logo-foskar

IV. ročník předávání folklorních Oscarů proběhne 14. dubna 2007 od 19:30 v Divadle Bolka Polívky

Přijďte se podívat, kdo si odnese ocenění v kategoriích:
Zpěvák, Vokální sbor, Muzika, Choreografie, Nosič, Veřejně prezentovaný pořad, Přínos k udržení a rozvoji folklóru, kdo letos rozšíří Síň slávy a komu bude udělena Cena JURY.

Ve dvou hodinách přes 80 oceněných a účinkujících z Čech, Moravy a Slezska na jednom pódiu. Mimo jiné: Cimbálová muzika Martina Hrbáče Dušan Holý Ludvík Vaculík a další

Vstupné: 100,– Kč

Rezervace na tel: 542 214 903, 542 214 692

Předejte informace o kvalitní folklorní akci. Bližsí informace naleznete na www.foskar.cz

Přehlídka dětských folklorních souborů JMK - krajské kolo
akce SPFvB / Milan Zelinka / 13. dubna 2007

NIPOS – ARTAMA Praha ve spolupráci se Sdružením přátel folkloru v Brně pořádají v neděli 29. 4. 2007 v Domě kultury v Kyjově
krajské kolo postupové přehlídky dětských folklorních souborů Jihomoravského kraje.

Ukázky malování kraslic
akce SPFvB / Milan Zelinka / 4. dubna 2007

Ve spolupráci se Sdružením přátel folkloru v Brně jsme pro Vás připravili ukázky malování kraslic, které se budou konat 4. – 6. dubna 2007 vždy v době od 10 do 17 hod. v obchůdku Hany Kristové.

Přijďte se inspirovat, u nás se jarně naladíte. Nabízíme tradiční jarní výzdobu – velikonoční kraslice, keramické ovečky, beránky a další.

Dále nabízíme originální batikované oděvy a oděvní doplňky Hany Křížové-Kristové, originální obrazy Zdeny Kristové, tašky, trička, kapsáře, polštářky, keramické plastiky či výrobky z chráněných dílen.

Obchůdek:
Porhajmova 10, Brno (mapa)
Otevírací doba: po 12–17; út–pá 10–17
Tel.: 731 573 851

Velikonoční koncerty cimbálových muzik
akce SPFvB / Milan Zelinka / 4. dubna 2007

Sdružení přátel folkloru v Brně zabezpečuje sérii velikonočních koncertů cimbálových muzik v brněnském nákupním středisku Olympia Centrum. Od středy 4. dubna do neděle 8. dubna 2007 vždy od 16.00 do 18.00 hodin a v pondělí pondělí 9. dubna potom od 13.00 do 18.00 hod si můžete přijít poslechnout cimbálové muziky Ponava a Šmytec. Najdete je na „točně“ vedle prodejny nábytku ASKO.

Prima akce
akce ostatní / Milan Zelinka / 2. dubna 2007

Kdo navštívil v neděli 1. dubna 2007 obec Březina u Tišnova, tak mi dá určitě za pravdu, že zde v galerii Skleněnka probíhala nenápadná, ale velice příjemná akce pod názvem Velikonoční výstava s ukázkami výtvarných technik. V krásně upraveném prostředí venkovského dvora byly k vidění i koupi skleněné figurky, panenky z lýka, hanácké kraslice, vosková batika, šité hračky, figurky ze šustí, velikonoční dekorace, drátování, předení na kolovrátku, které si ti odvážnější mohli i vyzkoušet. Ti zvědavější se zajisté koukli do veliké papírové roury, která nebyla ničím jiným než velikým krasohledem.

Většinu technik bylo možné pozorovat v akci, to znamená při realizaci výrobků jako takových.

Příjemnou atmosféru nedělního odpoledne zvukově doplňovalo trio muzikantů a čtyři zpěvačky ze souboru Jánošíček z Brna.

Návštívenost akce byla opravdu velice dobrá. Odhaduji tak na tři stovky diváků, které jistě překvapila i novinka ve vybírání vstupného. Vstup byl vlastně zdarma. Za to při odchodu každý návštěvník, mimo dětí, zaplatil deset korun.

Velikonoční týden
jiné / Milan Zelinka / 2. dubna 2007

Co který den velikonočního týdne znamená? Jaké byly lidové zvyky a pověry? To se dočtete v tomto článku.

Černovický zpěváček 2007
akce SPFvB / Milan Zelinka / 25. března 2007
070325-zpevacek-plaketa

V neděli 25. března 2007 si dali v kulturním domě Charbulova 3 dostaveníčko dětští interpreti lidové písničky, aby zde změřili své síly. Sešlo se jich kolem čtyřiceti ve třech věkových kategoriích a navíc ještě kategorie vítězů, tj. těch, kteří vyhráli ve své kategorii v roce 2006, a těch, kteří tutéž kategorii vyhrají letos. V porotě zasedli samí muži, a to ještě u všech začíná jejich příjmení písmenem „K“. Byli to pánové: Oldřich Krejčiřík, Jan Kružík, Jan König, Václav Kovářík a Jiří Krpec.

Výsledky jednotlivých kategorií:

Kategorie I. do 7 let

Soutěžící kategorie bodový zisk umístění
Kilian Jakub 1. 186,00 1.
Kilian Jaroslav 1. 183,00 2.
Petlachová Natálie 1. 178,00 3.
Todorová Štěpánka 1. 178,00 3.

Kategorie II. od 8 do 11 let

Soutěžící kategorie bodový zisk umístění
Ohnoutek Jakub 2. 191,00 1.
Nekudová Bára 2. 180,00 2.
Marhold Martin 2. 178,00 3.

Kategorie III. od 12 do 15 let

Soutěžící kategorie bodový zisk umístění
Kiliánová Žaneta 3. 187,00 1.
Jelínek Jakub 3. 168,00 2.
Krcháková Kateřina 3. 166,00 3.

Kategorie vítězů od 12 do 15 let z ročníků 2006 a 2007

Soutěžící kategorie bodový zisk umístění
Schejbalová Jana V3 206,00 1.
Kiliánová Žaneta V3 202,00 2.
Kvapilová Monika V3 201,00 3.

Cenu Jindřicha Horvorky získala Jana Schejbalová

Podrobnější informace naleznete na stránkách souboru Májek.

Na postup do celostátního kola ve Velkých Losinách, které se uskuteční ve dnech 11. – 13. května 2007, byly nominovány Jana Schejbalová, Žaneta Kiliánová a jako náhradník Monika Kvapilová.

V přestávkách, nutných k poradám poroty, se na jevišti objevili členové souborů Májek a Májíček a také Libor Macháček – zlatý zpěváček roku 2005. Pořadatelé – DSLPT Májíček, SLPT Májek a Sdružení přátel folkloru v Brně – děkují všem, kdo se podíleli na úspěšném průběhu soutěže, zejména potom cimbálové muzice Ponava z Brna, která soutěžící po celou dobu doprovázela.