Portál Sdružení přátel folkloru v Brně

Přehlídka dětských folklorních souborů JMK - krajské kolo

akce SPFvB / Milan Zelinka / 29. dubna 2007 / link

Krajské kola postupových přehlídek dětských folklorních souborů určilo vítěze za Jihomoravský kraj

V neděli 29. dubna se kulturní dům na kyjovském náměstí zaplnil dětmi v krojích. Ti co zrovna nezkoušeli na jevišti, korzovali centrem Kyjova, někteří muzicírovali před vstupem do kulturního domu. Jiní dali přednost třeba zmrzlinovému poháru v zahrádce místní restaurace.

V jednu hodinu po poledni to ale vypuklo. Adrenalin v tělesných schránkách vedoucích souborů by se dal odnášet po vědrech. Porota brousila tužky a organizátoři kmitali, že po nich zůstávala jen žhavá stopa.

Soubory si pro svá vystoupení hned po příjezdu vylosovaly pořadí, ve kterém odpoledne účinkovaly. Aby se odborná porota ve složení Ivo Urban – předseda (Zlín), Eva Zetová (Praha), Radek Zapletal (Brno), Šárka Kuželová (Mělník) a Magdalena Petříková (Velká nad Veličkou) patřičně naladila, vystoupil jako první soubor Podkověnka ze Svatobořic-Mistřína. Podkověnka byla v této soutěži jako „předskokan“, v oblastním kole skončila jako náhradník pro postup do krajského kola. Dál už na jevišti defilovaly jeden za druhým soubory Palavánek z Mikulova, Veličánek z Velké nad Veličkou, Lipovjánek z Lipova, Dyjavánek ze Znojma, Břeclavánek z Břeclavi, Křenováček z Křenovic, Lipinka z Vracova, Kyjovánek z Kyjova, Májíček z Brna a v závěru Velká Kordulka ze Starého Poddvorova.

Výkony souborů byly velice vyrovnané. O to těžší to měla odborná porota. O návrzích na postup do celostátního kola opravdu rozhodovaly drobné detaily a třeba také choreografické nápady. Konec konců o tom byla také především diskuse, která proběhla s vedoucími souborů a porotou, zatím co děti sledovaly v kině filmové představení. A jak to tedy dopadlo? Postup do celostátního kola v Jihlavě si vyhrály, vytančily a vyzpívaly děti ze souborů Dyjavánek ze Znojma a místní Kyjovánek (pořadí uvedeno abecedně). Do širšího výběru byl porotou navržen soubor Májíček z Brna.

Každý ze zúčastněných souborů si na památku odvezl diplom, na jehož návrhu ochotně spolupracovala Růženka Krčmářová z Moravských Bránic, a zcela jistě kupu pěkných zážitků.

Celý pořad slovem provázela Monika Brindzáková.

Co říct závěrem, 356 dětí z folklorních souborů celé Jižní Moravy spolu s jejich vedoucími prožili v Kyjově krásný, slunečný den. Slunce svítilo nejen venku před, ale i uvnitř kulturního domu. Ne darmo se pásmo jednoho z postupujících souborů jmenovalo „Co vidí slunéčko“. Část pořadu shlédl i bývalý kyjovský starosta, dnes radní Jihomoravského kraje pro kulturu Ing. Jan Letocha.

Organizačně celou přehlídku zajišťovalo Sdružení přátel folkloru v Brně. Přehlídka se konala za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Jihomoravského kraje.

Tisk

SPFvB © 2008 | design: 76house | běží na RS2 | kontakt: spfvb@quick.cz | RSS RSS novinek