Portál Sdružení přátel folkloru v Brně
logo-splt-new

Celý kraj na Folklornetu

Společnost pro lidové tradice

Oficiální webové stránky nového sdružení. více »

aktuality-email

Zůstaňte v obraze

Vždy aktuální informace z Folklornetu

Přihlaste se k pravidelnému zasílání aktualit na email nebo získávejte nejnovější informace prostřednictvím RSS kanálu.

Aktuality: vše / akce SPFvB / akce SPLT JMK / akce souborů / akce ostatní / nabídka / jiné

Setkání vedoucích

akce SPFvB / Milan Zelinka / 9. dubna 2008 / link

Ve středu 16. dubna 2008 se v sále Kulturního domu Charbulova 3 uskuteční setkání vedoucích členských souborů Sdružení přátel folkloru v Brně.
Hlavními body jednání budou; administrace nových webových stránek, společný koncert souborů dospělých, návrhy na společný koncert brněnských cimbálových muzik a návrhy či připomínky ze strany souborů k činnosti SPF v Brně.

I. velikonoční černovický jarmáček

akce SPFvB / Milan Zelinka / 19. března 2008 / link

Soubor lidových písní a tanců Májek ve spolupráci se Sdružením přátel folkloru v Brně Vás srdečně zvou na I. velikonoční černovický jarmáček, který se koná 19. března 2008 od 9:00 do 17:00 v prostorách kulturního domu Charbulova 3 v Brně – Černovicích.

Černovický zpěváček 2008

akce SPFvB / Milan Zelinka / 15. března 2008 / link

Další ročník soutěže dětských interpretů lidové písně se bude jako vždy konat v kulturním domě Charbulova 3, a to v sobotu 15. března 2008 zkoušky s muzikou a v neděli 16. března 2008 soutěž.

Stáhněte si propozice a přihlášku.

Na lidovú notečku

akce SPFvB / Milan Zelinka / 25. listopadu 2007 / link

Koncert dětských souborů ze Sdružení přátel folkloru v Brně

V neděli 25.11.2007 odpoledne se konal v sále brněnského Semilassa koncert dětských souborů ze Sdružení přátel folkloru v Brně pod názvem Na lidovú notečku. Akci připarvilo Sdružení přátel a rodičů souboru Iskerka ve spolupráci s městskou částí Brno – Královo Pole a Sdružením přátel folkloru v Brně.

Divákům se postupně se svým programem soubory představily ve třech blocích:

V programovém bloku nazvaném Tanec: Bystrouška z Bílovic nad Svitavou s pásmem Šotyšky a se sólovým zpěvem, Komíňáček s Tanci z Brněnska, Líšňáček – starší skupina s pásmem Za tó našó rájó, Májíček II. a II. skupina s pásmem Šindelářský.

V programovém bloku nazvaném Na poli Májíček I. skupina s pásmem Cibulka, Brněnský Valášek – větší děti s pásmem Hrnečky.

V posledním programovém bloku Na pastvě potom soubory: Brněnský Valášek – menší děti s pásmem Ovečky, Hanýsek s pásmem Husaři, Slováček s pásmem Napas sa ně, napas a domácí, hostitelský soubor Iskerka s pásmem Koně.

Po závěrečném poděkování a rozloučení si děti ze všech souborů společně zazpívaly.

Záměr pořadatelů se zdá se vydařil odpoledne s názvem Na lidovú notečku nezůstalo názvu nic dlužno.

: Iskerka

Děti dětem

akce SPFvB / Milan Zelinka / 10. listopadu 2007 / link

071110-detidetem

V sobotu 10. listopadu 2007 uspořádalo Sdružení přátel fokloru v Brně další z řady koncertů dětských folklorních souborů s názvem Děti dětem. Akce se konala v kulturním domě Charbulova 3 a po několika letech se změnila koncepce celého koncertu. V minulosti se jednalo spíš o velikou přehlídku dětských souborů pracujících ve Sdružení přátel folkloru v Brně. Letos jsme ji pojali jako vystoupení menšího počtu souborů především pro kamarády z ostatních souborů, ale také pro veřejnost. Soubory si připravily každý zruba čtyřicet minut programových čísel na jevišti a v závěru zrušily bariéru mezi hledištěm a jevištěm a všichni přítomní se mohli naučit tance ze Slovenska, Valašska či Luhačovského Zálesí. Odměnou pro děti a pořadatele byl nejen potlesk při pódiových vystoupeních, ale také pozitivní reakce přítomných rodičů a dalších diváků. Můžeme se těšit na pokračování v příštím roce.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout na stránkách souboru Májíček.

Aktualizovaný program MFF Brno 2007

akce SPFvB / Milan Zelinka / 14. srpna 2007 / link

logo-mff

Vstupenky na MFF Brno 2007 na jednotlivé pořady, zahajovací koncert a pernamentka budou k dostání v předprodeji TIC, ul. Radnická a v předprodeji BKC, Běhounská 17.

Rezervace vstupenek lze zajistit v kanceláři SPF v Brně, Charbulova 3, tel. 548 213 956 od 20. 8. 2007.

Pozor děti!!!

akce SPFvB / Milan Zelinka / 19. května 2007 / link

V sobotu 19. května pořádala Jihomoravská rada dětí a mládeže v centru Brna akci pod názvem Pozor děti!!!. V průběhu dne svoji činnost veřejnosti představily jednotlivé organizace sdružující děti a mládež na území Jihomoravského kraje.

Dětské folklorní soubory a Sdružení přátel folkloru v Brně zde reprezentoval soubor Májíček z Brna.

Zpěváček 2007 Velké Losiny

akce SPFvB / Milan Zelinka / 11. května 2007 / link

Od pátku 11. května do neděle 13. května zněly v Lázních Velké Losiny lidové písničky. Konala se zde již po třinácté soutěž dětských interpretů lidové písně Zpěváček 2007. Již tradičně je patronem zpěváčků světový tenor mistr Peter Dvorský.

Do Velkých Losin se letos sjelo celkem 47 těch nejlepších zpěváčků z celé České republiky, za zmínku snad stojí i to, že základními koly soutěže prošlo v roce 2007 okolo 6000 dětí.

Sdružení přátel folkloru zde nepřímo reprezentovaly hned tři děti: Žaneta Kiliánová (soubor Slováček), Jana Kurcová (soubor Hanýsek ze Šakvic) a Jana Schejbalová (soubor Májíček). Všechny tři zpěvačky jsou ze souborů, které jsou našimi členy, a v těžké konkurenci si opravdu nevedly špatně. Jejich rodiče a vedoucí z nich měli radost už v sobotu, kdy při vyhlašování postupujících dětí do nedělního finálového klání zazněla všechna tři jména. Jinými slovy: všechny se nominovaly v první dvacítce. Dalším důvodem k radosti bylo i nedělní finále. Žádná z děvčat se sice neocitla mezi prvními třemi, ale Jana Schejbalová se umístila mezi prvními desíti zpěváčky v ČR. Blahopřejeme!!!

Přehlídka dětských folklorních souborů JMK - krajské kolo

akce SPFvB / Milan Zelinka / 29. dubna 2007 / link

Krajské kola postupových přehlídek dětských folklorních souborů určilo vítěze za Jihomoravský kraj

V neděli 29. dubna se kulturní dům na kyjovském náměstí zaplnil dětmi v krojích. Ti co zrovna nezkoušeli na jevišti, korzovali centrem Kyjova, někteří muzicírovali před vstupem do kulturního domu. Jiní dali přednost třeba zmrzlinovému poháru v zahrádce místní restaurace.

V jednu hodinu po poledni to ale vypuklo. Adrenalin v tělesných schránkách vedoucích souborů by se dal odnášet po vědrech. Porota brousila tužky a organizátoři kmitali, že po nich zůstávala jen žhavá stopa.

Soubory si pro svá vystoupení hned po příjezdu vylosovaly pořadí, ve kterém odpoledne účinkovaly. Aby se odborná porota ve složení Ivo Urban – předseda (Zlín), Eva Zetová (Praha), Radek Zapletal (Brno), Šárka Kuželová (Mělník) a Magdalena Petříková (Velká nad Veličkou) patřičně naladila, vystoupil jako první soubor Podkověnka ze Svatobořic-Mistřína. Podkověnka byla v této soutěži jako „předskokan“, v oblastním kole skončila jako náhradník pro postup do krajského kola. Dál už na jevišti defilovaly jeden za druhým soubory Palavánek z Mikulova, Veličánek z Velké nad Veličkou, Lipovjánek z Lipova, Dyjavánek ze Znojma, Břeclavánek z Břeclavi, Křenováček z Křenovic, Lipinka z Vracova, Kyjovánek z Kyjova, Májíček z Brna a v závěru Velká Kordulka ze Starého Poddvorova.

Výkony souborů byly velice vyrovnané. O to těžší to měla odborná porota. O návrzích na postup do celostátního kola opravdu rozhodovaly drobné detaily a třeba také choreografické nápady. Konec konců o tom byla také především diskuse, která proběhla s vedoucími souborů a porotou, zatím co děti sledovaly v kině filmové představení. A jak to tedy dopadlo? Postup do celostátního kola v Jihlavě si vyhrály, vytančily a vyzpívaly děti ze souborů Dyjavánek ze Znojma a místní Kyjovánek (pořadí uvedeno abecedně). Do širšího výběru byl porotou navržen soubor Májíček z Brna.

Každý ze zúčastněných souborů si na památku odvezl diplom, na jehož návrhu ochotně spolupracovala Růženka Krčmářová z Moravských Bránic, a zcela jistě kupu pěkných zážitků.

Celý pořad slovem provázela Monika Brindzáková.

Co říct závěrem, 356 dětí z folklorních souborů celé Jižní Moravy spolu s jejich vedoucími prožili v Kyjově krásný, slunečný den. Slunce svítilo nejen venku před, ale i uvnitř kulturního domu. Ne darmo se pásmo jednoho z postupujících souborů jmenovalo „Co vidí slunéčko“. Část pořadu shlédl i bývalý kyjovský starosta, dnes radní Jihomoravského kraje pro kulturu Ing. Jan Letocha.

Organizačně celou přehlídku zajišťovalo Sdružení přátel folkloru v Brně. Přehlídka se konala za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Jihomoravského kraje.

Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého

akce SPFvB / Milan Zelinka / 15. dubna 2007 / link

Dovolujeme si Vás pozvat do Hodonína na jubilejní 25. ročník soutěže mladých zpěváčků Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého, který se koná 15. 4. 2007 v 17:00 v Kulturním domě Horní Valy v Hodoníně.

V programu vystoupí zpěváčci z Podluží, Dolňácka, Hanáckého Slovácka a Horňácka a vítězové minulých ročníků. Doprovází cimbálové muziky OLiNa, Slovácko ml. a Danaj.

« novější / 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / starší »

Tisk

SPFvB © 2008 | design: 76house | běží na RS2 | kontakt: spfvb@quick.cz | RSS RSS novinek