Portál Sdružení přátel folkloru v Brně
logo-splt-new

Celý kraj na Folklornetu

Společnost pro lidové tradice

Oficiální webové stránky nového sdružení. více »

aktuality-email

Zůstaňte v obraze

Vždy aktuální informace z Folklornetu

Přihlaste se k pravidelnému zasílání aktualit na email nebo získávejte nejnovější informace prostřednictvím RSS kanálu.

Brněnské kulturní dění

akce ostatní / Milan Zelinka / 19. května 2007 / link

brnenske-kulturni-deni07-polana

Folklor jako nedílná součást brněnského kulturního dění. Nezdá se vám to? Posuďte sami.

Sobota 19.5.2007 v Brně den plný folkloru.

  • Ve 14,00 na náměstí Svobody mohli diváci shlédnout vystoupení dětského souboru Májíček v rámci akce Pozor děti !!!
  • V 15,00 hod. o kousek dál na Jakubském náměstí v divadle Bolka Polívky zahajovali svůj koncert soubory Brněnský Valášek a Malá Ostravica (Frýdek Místek), tento koncert byl ještě v 19,00 hod reprízován.
  • V 16,00 hod. v Divadle Radost zazněly slovenské melodie. Představil se zde brněnský vysokoškolský soubor Poľana a jeho host Šarvanci z Prahy. I tento koncert měl ve večerních hodinách reprízu (19,30).
  • Po celé odpoledne se staral o příjemnou atmosféru na Velvyslanectví Slovenské republiky v Brně soubor Púčik.
  • V Brně – Líšni probíhala celý den Národopisná slavnost Františka Svobody, na které se podílely soubory Líšňáček, Marjánek (Mariánské Lázně), Stará Líšeň, Vysočan z Hlinska a Líšňáci.

V rámci akce Muzejní noc jste mohli shlédnout

  • vystoupení souboru Jánošíček – v prostorách Národního památkového ústavu na náměstí Svobody
  • vystoupení cimbálové muziky Slováckého krúžku v Brně – v prostorách nádvoří Etnografického ústavu MZM na Kobližné
  • vystoupení hudecké muziky Petra Mičky z Velké nad Veličkou – v prostorách kaple Etnografického ústavu MZM
  • vystoupení odzemkářů souboru Javorník v prostorách Moravské galerie
  • produkci Brněnských gajdošů bylo možné vidět a slyšet v Technickém muzeu.
brnenske-kulturni-deni07-micka

Zpěváček 2007 Velké Losiny

akce SPFvB / Milan Zelinka / 11. května 2007 / link

Od pátku 11. května do neděle 13. května zněly v Lázních Velké Losiny lidové písničky. Konala se zde již po třinácté soutěž dětských interpretů lidové písně Zpěváček 2007. Již tradičně je patronem zpěváčků světový tenor mistr Peter Dvorský.

Do Velkých Losin se letos sjelo celkem 47 těch nejlepších zpěváčků z celé České republiky, za zmínku snad stojí i to, že základními koly soutěže prošlo v roce 2007 okolo 6000 dětí.

Sdružení přátel folkloru zde nepřímo reprezentovaly hned tři děti: Žaneta Kiliánová (soubor Slováček), Jana Kurcová (soubor Hanýsek ze Šakvic) a Jana Schejbalová (soubor Májíček). Všechny tři zpěvačky jsou ze souborů, které jsou našimi členy, a v těžké konkurenci si opravdu nevedly špatně. Jejich rodiče a vedoucí z nich měli radost už v sobotu, kdy při vyhlašování postupujících dětí do nedělního finálového klání zazněla všechna tři jména. Jinými slovy: všechny se nominovaly v první dvacítce. Dalším důvodem k radosti bylo i nedělní finále. Žádná z děvčat se sice neocitla mezi prvními třemi, ale Jana Schejbalová se umístila mezi prvními desíti zpěváčky v ČR. Blahopřejeme!!!

Májový koncert

akce souborů / Milan Zelinka / 10. května 2007 / link

Zveme Vás na Májový koncert Jarmily Šulákové, cimbálové muziky Eugena Horvátha a cimbálové muziky Prespoľan, který se koná 10. 5. 2007 v 19 hodin v kulturním domě Rubín, Brno – Žabovřesky.

Přehlídka dětských folklorních souborů JMK - krajské kolo

akce SPFvB / Milan Zelinka / 29. dubna 2007 / link

Krajské kola postupových přehlídek dětských folklorních souborů určilo vítěze za Jihomoravský kraj

V neděli 29. dubna se kulturní dům na kyjovském náměstí zaplnil dětmi v krojích. Ti co zrovna nezkoušeli na jevišti, korzovali centrem Kyjova, někteří muzicírovali před vstupem do kulturního domu. Jiní dali přednost třeba zmrzlinovému poháru v zahrádce místní restaurace.

V jednu hodinu po poledni to ale vypuklo. Adrenalin v tělesných schránkách vedoucích souborů by se dal odnášet po vědrech. Porota brousila tužky a organizátoři kmitali, že po nich zůstávala jen žhavá stopa.

Soubory si pro svá vystoupení hned po příjezdu vylosovaly pořadí, ve kterém odpoledne účinkovaly. Aby se odborná porota ve složení Ivo Urban – předseda (Zlín), Eva Zetová (Praha), Radek Zapletal (Brno), Šárka Kuželová (Mělník) a Magdalena Petříková (Velká nad Veličkou) patřičně naladila, vystoupil jako první soubor Podkověnka ze Svatobořic-Mistřína. Podkověnka byla v této soutěži jako „předskokan“, v oblastním kole skončila jako náhradník pro postup do krajského kola. Dál už na jevišti defilovaly jeden za druhým soubory Palavánek z Mikulova, Veličánek z Velké nad Veličkou, Lipovjánek z Lipova, Dyjavánek ze Znojma, Břeclavánek z Břeclavi, Křenováček z Křenovic, Lipinka z Vracova, Kyjovánek z Kyjova, Májíček z Brna a v závěru Velká Kordulka ze Starého Poddvorova.

Výkony souborů byly velice vyrovnané. O to těžší to měla odborná porota. O návrzích na postup do celostátního kola opravdu rozhodovaly drobné detaily a třeba také choreografické nápady. Konec konců o tom byla také především diskuse, která proběhla s vedoucími souborů a porotou, zatím co děti sledovaly v kině filmové představení. A jak to tedy dopadlo? Postup do celostátního kola v Jihlavě si vyhrály, vytančily a vyzpívaly děti ze souborů Dyjavánek ze Znojma a místní Kyjovánek (pořadí uvedeno abecedně). Do širšího výběru byl porotou navržen soubor Májíček z Brna.

Každý ze zúčastněných souborů si na památku odvezl diplom, na jehož návrhu ochotně spolupracovala Růženka Krčmářová z Moravských Bránic, a zcela jistě kupu pěkných zážitků.

Celý pořad slovem provázela Monika Brindzáková.

Co říct závěrem, 356 dětí z folklorních souborů celé Jižní Moravy spolu s jejich vedoucími prožili v Kyjově krásný, slunečný den. Slunce svítilo nejen venku před, ale i uvnitř kulturního domu. Ne darmo se pásmo jednoho z postupujících souborů jmenovalo „Co vidí slunéčko“. Část pořadu shlédl i bývalý kyjovský starosta, dnes radní Jihomoravského kraje pro kulturu Ing. Jan Letocha.

Organizačně celou přehlídku zajišťovalo Sdružení přátel folkloru v Brně. Přehlídka se konala za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Jihomoravského kraje.

Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého

akce SPFvB / Milan Zelinka / 15. dubna 2007 / link

Dovolujeme si Vás pozvat do Hodonína na jubilejní 25. ročník soutěže mladých zpěváčků Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého, který se koná 15. 4. 2007 v 17:00 v Kulturním domě Horní Valy v Hodoníně.

V programu vystoupí zpěváčci z Podluží, Dolňácka, Hanáckého Slovácka a Horňácka a vítězové minulých ročníků. Doprovází cimbálové muziky OLiNa, Slovácko ml. a Danaj.

Foskar 2006

akce SPFvB / Milan Zelinka / 14. dubna 2007 / link

logo-foskar

IV. ročník předávání folklorních Oscarů proběhne 14. dubna 2007 od 19:30 v Divadle Bolka Polívky

Přijďte se podívat, kdo si odnese ocenění v kategoriích:
Zpěvák, Vokální sbor, Muzika, Choreografie, Nosič, Veřejně prezentovaný pořad, Přínos k udržení a rozvoji folklóru, kdo letos rozšíří Síň slávy a komu bude udělena Cena JURY.

Ve dvou hodinách přes 80 oceněných a účinkujících z Čech, Moravy a Slezska na jednom pódiu. Mimo jiné: Cimbálová muzika Martina Hrbáče Dušan Holý Ludvík Vaculík a další

Vstupné: 100,– Kč

Rezervace na tel: 542 214 903, 542 214 692

Předejte informace o kvalitní folklorní akci. Bližsí informace naleznete na www.foskar.cz

Přehlídka dětských folklorních souborů JMK - krajské kolo

akce SPFvB / Milan Zelinka / 13. dubna 2007 / link

NIPOS – ARTAMA Praha ve spolupráci se Sdružením přátel folkloru v Brně pořádají v neděli 29. 4. 2007 v Domě kultury v Kyjově
krajské kolo postupové přehlídky dětských folklorních souborů Jihomoravského kraje.

Velikonoční koncerty cimbálových muzik

akce SPFvB / Milan Zelinka / 4. dubna 2007 / link

Sdružení přátel folkloru v Brně zabezpečuje sérii velikonočních koncertů cimbálových muzik v brněnském nákupním středisku Olympia Centrum. Od středy 4. dubna do neděle 8. dubna 2007 vždy od 16.00 do 18.00 hodin a v pondělí pondělí 9. dubna potom od 13.00 do 18.00 hod si můžete přijít poslechnout cimbálové muziky Ponava a Šmytec. Najdete je na „točně“ vedle prodejny nábytku ASKO.

: Ponava v Olympii I
: Ponava v Olympii II
: Ponava v Olympii III
: Ponava v Olympii IV

Ukázky malování kraslic

akce SPFvB / Milan Zelinka / 4. dubna 2007 / link

Ve spolupráci se Sdružením přátel folkloru v Brně jsme pro Vás připravili ukázky malování kraslic, které se budou konat 4. – 6. dubna 2007 vždy v době od 10 do 17 hod. v obchůdku Hany Kristové.

Přijďte se inspirovat, u nás se jarně naladíte. Nabízíme tradiční jarní výzdobu – velikonoční kraslice, keramické ovečky, beránky a další.

Dále nabízíme originální batikované oděvy a oděvní doplňky Hany Křížové-Kristové, originální obrazy Zdeny Kristové, tašky, trička, kapsáře, polštářky, keramické plastiky či výrobky z chráněných dílen.

Obchůdek:
Porhajmova 10, Brno (mapa)
Otevírací doba: po 12–17; út–pá 10–17
Tel.: 731 573 851

Prima akce

akce ostatní / Milan Zelinka / 2. dubna 2007 / link

Kdo navštívil v neděli 1. dubna 2007 obec Březina u Tišnova, tak mi dá určitě za pravdu, že zde v galerii Skleněnka probíhala nenápadná, ale velice příjemná akce pod názvem Velikonoční výstava s ukázkami výtvarných technik. V krásně upraveném prostředí venkovského dvora byly k vidění i koupi skleněné figurky, panenky z lýka, hanácké kraslice, vosková batika, šité hračky, figurky ze šustí, velikonoční dekorace, drátování, předení na kolovrátku, které si ti odvážnější mohli i vyzkoušet. Ti zvědavější se zajisté koukli do veliké papírové roury, která nebyla ničím jiným než velikým krasohledem.

Většinu technik bylo možné pozorovat v akci, to znamená při realizaci výrobků jako takových.

Příjemnou atmosféru nedělního odpoledne zvukově doplňovalo trio muzikantů a čtyři zpěvačky ze souboru Jánošíček z Brna.

Návštívenost akce byla opravdu velice dobrá. Odhaduji tak na tři stovky diváků, které jistě překvapila i novinka ve vybírání vstupného. Vstup byl vlastně zdarma. Za to při odchodu každý návštěvník, mimo dětí, zaplatil deset korun.

: Kraslice
« novější / 1 / ... / 60 / 61 / 62 / 63 / 64 / 65 / 66 / 67 / 68 / 69 / starší »

Tisk

SPFvB © 2008 | design: 76house | běží na RS2 | kontakt: spfvb@quick.cz | RSS RSS novinek